Szerkeszti: Takács Bence, www.benbe.hu
Az űrszelvény a vágány mentén a vasúti járművek és a rajtuk lévő rakományok akadálytalan áthaladásához szükséges tér vágánytengelyre merőleges, ívben fekvő vágányoknál sugárirányú keresztmetszete. Oldalt: A nemzetközi rakszelvény (1), az "Av" (villamos üzemű vonal) űrszelvény (2) és az "Av" szabadon tartandó tér (3) egymásra vetítve.
Űrszelvényben tartózkodni igen veszélyes, ezért kerülendő, még abban az esetben is, ha menetrend szerint vonat közlekedésére nem kell számítani. Egy tehervonat bármikor előbukkanhat, egyes pályafenntartási járművek pedig akár állomásközön belül is követhetnek előttes vonatokat. Különösen veszélyes helyzet alakulhat ki szűk hidaknál, a nagyrákosit leszámítva bármely alagútban, illetve az ún. űrszelvénybe nyúló létesítményeknél. Ez utóbbiakra fehér alapon fekete nyíl figyelmeztet. Az alagutakban általában 50 méterenként található menekülűfülke, ez azonban nem minden pályasebességnél közelíthető meg elég gyorsan, illetve egyes alagutakban egy hátizsákos vasútfotós befogadásához túlságosan kicsi.
Alpine Classic Pullman Express. A többi elnevezéssel szemben (BEX, GEX, CSEX, SZÉGY) ezt hivatalos helyen vagy más vasútbarátok nem használják, csak már untam ilyen sokszor leírni.
Rétorománul: Pass d'Alvra. 2315 méteres legnagyobb magassággal köti össze az Albula völgyében fekvő Bergün/Bravuogn falut az Inn völgyében (Engadin) fekvő La Punt-tal.
Tőle kissé délre Alp Preda és a Val Beverben fekő Alp Spinas között húzódik az RhB Albula vasúti alagútja. Ezen Chur-St. Moritz viszonylatú RegioExpress vonatok (télen autószállítással), Landquart és a samedani depó között tehervonatok, valamint a Glacier-express Zermatt-St. Moritz és a Bernina-express Churból és Davosból az olaszországi Tiranóba közlekedő vonatai járnak.
A magyar vasúti szaknyelvben az állomáson és környékén tolatószolgálatra, segélygépként és a tolatós tehervonat közlekedtetésére használt tolatómozdony elnevezése.
A hegygerinceken átkelő hegyi vasutak szokásosan igyekeznek minél nagyobb magasságot nyerni, majd egy hágóalagúton a gerinc alatt átkelve ismét a többi vasútvonal magasságára ereszkedni. Ennek oka, hogy a hágóalagúthoz vezető úton építendő számos műtárgy (alagút, viadukt és támfalak) ellenére is olcsóbb egy ilyen vasútvonal építése, mint egy hegyvonulat alatti alagúté.
Azonban a hegyi vasutakon a szűk ívek és a meredek emelkedők miatt a közlekedés lassú és gyakran több és erősebb mozdony is szükséges a személy- és a teherforgalomban is. Ezért a versenyképesség és az üzemeltetési költségek csökkentése érdekében ma már inkább alacsonyan fekvő, hosszú, 20-50 kilométeres alagutak épülnek a hegyvonulatok alatt, ezek a bázisalagutak.
Építés alatt áll a Gotthard-, a Brenner-, tervezés alatt a Semmering-bázisalagút, és épül a Graz-Klagenfurt közötti Koralmbahn bázisalagútja is. A világ tulajdonképpeni első bázisalagútja a Simplon-alagút volt Brig és Domodossola között (19,8 km). Ezen az útvonalon hágóvasút nem is létesült.
Brown, Boveri & Cie, egy svájci villamossági- és gépgyár Badenben. Alapítói, Charles Eugene Lancelot Brown és Walter Boveri az Oerlikon gépgyár dolgozói voltak, amit érdekes módon a BBC 1970-ben fölvásárolt. 1988-ban a cég egyesült a svéd ASEA vállalattal, így létrehozva a mai napig működő ABB céget.
A támfal egy olyan falazott, vagy vasbetonból, gabion-kosarakból, fa elemekből kialakított műtárgy, amely a bevágásba, a hegyoldal kibontásával nyert területre telepített utat vay vasutat védi a rézsü pályatestre csúszásától vagy lemosódásától, néha sár- vagy hólavináktól. Hegyoldalakban gyakran nem biztosítható a vágányfektetéshez szükséges 4-5 méter széles tükör anélkül, hogy a hegy eredeti meredekségénél meredekebb (gyakran csaknem függőleges) bélésfalat ne emeljenek. a. Bélésfal, b. Támfal, c. Borítófal
Lásd még Támfal!
1000 mm nyomköző vasútvonal Svájcban, Graubünden kantonban, a Rhätische Bahn hálózatán. A vonalat egy magáncég, a Societá per azioni della ferrovia del Bernina/Bernina-Bahn (BB) építette, több szakaszban adták át:
Elsősorban kirándulóvasútnak épült, de ma már egész évben üzemel, igaz, a téli folyamatos nyitvatartása komoly erőfeszítéseket követel. Európa legmagasabb adhéziós vasútvonala, és egy a Svájci-Alpokban található három, csúcsalagút nélküli hágóvasútból (a másik kettő az Oberalppass és a Brünigbahn).
Egy távolsági vonat az RhB hálózatán, jelenleg Chur-Filisur-Pontresina-Tirano útvonalon.
Először 1969-ben, tehát 23 évvel a Berninabahn beolvasztása után közlekedtetett közvetlen kocsikat az RhB Chur és Tirano között. Ezeket akkor a Samedan-Pontresina összekötővonalon közlekedő Fliegender Rhätier motorvonatok továbbították a tranzit teherkocsikkal együtt. 1973-ban indult el a Bernina-expressz mint önálló vonat. 1995. és 2005. között Landquart-Davos-Tirano között, először Heidiland-Bernina-Express, majd Heidi-Express néven közlekedett.
Ma nyáron és télen eltérő a Bernina-expressz menetrendje: nyáron Davosból, illetve Churból fél óra különbséggel érkezik Tiranóba a vonat: 961 számon egy Allegra Davosból Sankt Moritzba közlekedik, ahonnan rendes személyvonatként viszi a panorámakocsikat Tiranóba; a 951-es Churból indul, szintén Allegrával, de St. Moritzot nem érintve Pontresinán át minimális számú megállással ér Tiranóba, néhány helyen elég sokat várakozva keresztre. Visszafelé ugyanez a ritmus, miközben általában TW III-as motorkocsikkal közlekedik napközben Tirano-St. Moritz-Tirano között ellenkező irányú utasok számára is egy Bernina-expressz. A 26 BEX kilátókocsi tehát jó munkára van fogva a Rhätische Bahn-nál. Télen a Tirano-St. Moritz-Tirano vonatokon kívül csak a 953-as vagy 955-ös Chur - Pontresina - Tirano közvetlen vonat jár. Munkanapokon Ge 4/4III-as továbbítja Chur és Pontresina között, és Samedanban lekapcsolják a RegioExpress közvetlen kocsikat, amiket egy tehervonatos Ge 4/4II-es továbbít Sankt Moritzba. Hétvégén és ünnepnapokon saját menetvonalán, Allegra-motorvonattal jár a 955-ös. Davosból és Sankt Moritzból átszállással érhető el ez a járat.
További képek a Bernina-Express-ről
Olaszul: Passo del Bernina. Alpesi hágó Svájc Graubünden kantonjában az Inn völgye és a Val Poschiavo között. A hágó legnagyobb magassága 2253 m. A hágón ezen a magasságon kel át a Berninabahn vasútvonal is. A hágó közelében áll a Bernina-masszívum legmagasabb csúcsa, a 4049 méter magas Piz Bernina.
L. Bernina-Express!
Brig-Furka-Disentis-Bahn, jogutódja a Furka-Oberalp-Bahn és az abból alakult Matterhorn-Gotthardbahn.
L. Bern-Lötschberg-Simplonbahn!
Jogutódja a Furka-Oberalp-Bahn és az abból alakult Matterhorn-Gotthardbahn, lásd azoknál a szócikkeknél!
1891-ben nyílt meg a Wallis tartományban fekvő Visp és a Matterhorn lábánál lévő Zermatt közötti, részben fogaskerekű, gőzüzemű Visp-Zermatt-Bahn (VZ). Visp állomáson csatlakozott a Suisse Occidentale-Simplon vasúttársaság normálnyomtávú vonalához. 1930. június 5. óta közlekednek a vonatok a Furka-Oberalp-Bahn Brig állomása és Visp közötti összekötővonalon, ám a társaság csak 1962-ben vette föl a Brig-Visp-Zermatt-Bahn nevet. Június 25-én már el is indult a Zermatt és Sankt Moritz között azóta is közlekedő Glacier-Express. A teljes vonalat 1929. október 1. óta szolgálják ki villamos mozdonyok (BVZ Krokodilok).
A Bern-Lötschberg-Simplon vasútvonal megépítése után a kisvasút vonatairól Brigben lehetett átszállni a nagyvasútra, vagy Andermatt és Disentis felé. A Lötschberg-bázisalagút megnyitása után újra Visp lett az átszállóhely, és 2007. óta a Brigen túl haladó vonatoknak már irányt sem kell váltaniuk. Így az azóta egyesített Matterhorn-Gotthardbahnon a vonatok többnyire Zermatt-Visp, Visp-Andermatt-Göschenen és Andermatt-Disentis/Mustér viszonylatokon közlekednek, a teljes hosszon utazni csak a GEX-szel lehet.
1000 mm nyomközű vasútvonal Svájcban, korábban az SBB-CFF-FFS tulajdonában volt, ma a Zentralbahn hálózatának része. A két keskeny- és egy normálnyomközű vonalból álló Golden Pass első szakasza. A vasútvonal Luzern és Interlaken között az 1002 méteres Brünigpasson vezet át, egyike Svájc három, hágóalagút nélküli magashegyi vasúti átkelésének. A másik kettő a Berninabahn és a Furka-Oberalp-Bahn vonala az Oberalppasson.
L. Chur-Arosa-Bahn!
1000 mm nyomtávolságú vasútvonal Svájcban, Morges és Biere, illetve Apples és L'Isle-Mont-la-Ville között. 1895-ben nyitották meg. A vonalon a személyszállítást elsősorban motorkocsik végzik (15 kV, 16 2/3 Hz váltófeszültséggel villamosított), a tehervonatokat kocsivivő üzemben egy Ge 4/4 sorozatú villanymozdony továbbítja.
1000 mm nyomközű vasútvonal Svájc Graubünden kantonjában Chur és Arosa között. Eredetileg független magáncég, amelyik egyenárammal villamosította vonalát. A 25,7 km hosszú vonalon a forgalom 1913. december 14.-én indult meg. 1942. január 1-je óta az RhB része, 1997. november 29. óta az RhB törzshálózatának megfelelő 11 kV 16,7 Hz váltóárammal villamosítva üzemel. Ezen a vonalon található az RhB leghosszabb hídja, a 284 m hosszú Langwieser Viadukt, amely 62 m magasan ível át a Plessur fölött.
Csíksomlyó-expressz, az Indóház pünkösdi különvonata, mely a Dél-Erdélyi vasútvonalon, Segesváron át éri el Csíksomlyót. Testvérvonata a SZÉGY, amivel együtt a SZEX-et alkotják. A rövidítéseket a Rhätische Bahn BEX és GEX vonataitól schmittelte az Indóház Online.
A nyári idényben, hóolvadás után járhatóvá váló Furka-hágón üzemelő múzeumvasút Oberwald és Realp között. A fogaskerekű pálya a Furka-Oberalp-Bahn vonalának helyén lett újjáépítve azután, hogy a Bergstrecke forgalmát az egész évben járható Furka-bázisalagútba terelték és a FO a hegyipályát 1991-ben fölhagyta. A vonalat 1992. és 2011. között fokozatosan nyitotta újra a Verein Furka-Bergstrecke egyesület.
A Rajna folyó magashegyi szakaszán a svájci Graubünden kantonban Reichenau és az eredet közötti szakasz elnevezése. A megkülönböztetés azért szükséges, mert a Rajna eredete nincs pontosan meghatározva, a hétköznapokban a Thusis felől folyó Hátsó-Rajnát és az Ilanz felől folyó Elő-Rajnát egyenrangúnak tekintik, és Rajnának a két folyó reichenaui összefolyásától kezdve hívják a folyót.
Castrisch és Trun közötti kanyonját Ruinaultának nevezik.
Olyan mozdony, amelyik a megfelelő felsővezeték alatt felsővezetékről üzemel, felsővezeték híján vagy más rendszerű felsővezeték alatt pedig dízelmotorja segítségével táplálja elektromos vontatómotorjait. A modern városi közlekedésben ilyen üzemnek felel meg az aggregátoros trolibuszok és villamosok működése. Hasonló, de eltérő célú az egyes vonali villanymozdonyokba újabban beéptíésre kerülő Last-mile
dízelmotor, amivel a szerelvényét be is tolhatja a nem villamosított iparvágányra, kiváltva a magánvasutaknál gyakran látható megoldást, amikor a vonali villanymozdony mögé egy kis dízelmozdonyt is besoroznak. Az aggregátoros vagy elektro-dízel mozdonyoknál azonban a gép gyakorlatilag teljes értékű mindkét vontatási fajta használata esetén.
Az RhB két elektro-dízel mozdonnyal rendelkezik, ezek a Berninabahn Gem 4/4 801 és 802 mozdonyai. Korábban Landquartban üzemelt a Gem 2/4 211-es elektro-dízel tolatómozdony is. Egy teljesen más dízel és villamos üzemre is képes konstrukció a hibrid mozdonyé.
Magyarországon elektro-dízel motorkocsik a Nyírvidéki Kisvasúton közlekedtek. Ezeket az aradi Weitzer gyár gyártotta, a villamosított, villamosforgalmat is bonyolító belvárosi szakaszon áramszedővel, Sóstón túl akár Sátoraljaújhelyig pedig dízel motorral közlekedtek. Hajtásrendszerük dízel-elektromos volt. A kisvasút rendelkezett két, szintén Weitzer gyártmányú, háromtengelyes, elektro-dízel mozdonnyal is.
Az Inn folyó völgyének elnevezése a Svájci Alpokban. A Maloja közelében eredő folyó Martinsbrucknál lép át Ausztriába. A Maloja és a Zernez közelében fekvő Inn-szurdok közötti részt Oberengadinnak, az az alatti részt Unterengadinnak nevezik.
1000 mm nyomközű vasútvonal Svájc Graubünden kantonjában a Rhätische Bahn hálózatán. A 49,4 km hosszú vonal az Albulabahnból Beverben ágazik ki és S-Chanf, Zernez, Lavin és Ardez érintésével Scuol-Taraspban ér véget. A vasút 1913. július 1-jén az RhB mellékvonalaként nyílt meg, kezdettől váltóáramú villamos vontatással.
A MÁV vonalain alkalmazott, a sínbe vezetett, 75 Hz frekvenciájú elektromágneses jelekkel és indukciós mozdonyoldali vevőkkel fölépített jelzésismétlő és vonatbefolyásoló rendszer. Képes a következő jelzőre az előjelzést a mozdonyvezető számára megjeleníteni, változás esetén frissíteni (folyamatos vonatbefolyásolás). A lehetséges jelzések: megállj!, megállj jelzés várható, csökkentett, 40 km/h sebességgel továbbhaladást engedélyező jelzés várható, csökkentett, 80 km/h sebességgel továbbhaladást engedélyező jelzés várható, valamint a vonatnál alkalmazható legnagyobb sebességgel továbbhaladást engedélyező jelzés várható. Többféle kijelzője van: sínes lámpák, LED-kijelző, illetve Display. Egyes esetekben elvárja a mozdonyvezetőtől, hogy ismételt éberségi felhívást kezeljen el, illetve bizonyos módon fékezzen. A FLIRT-ök kivételével nagysebességű üzemmódban 40 km/h-s jelzésre csak légfékkel lehet fékezni, a FLIRT-ök lassulásérzékelővel működnek, így üzemi (villamos) fékezés is lehetséges.
EVM a legtöbb villamosított MÁV vonalon telepítve van, valamint minden térközös vonalon. Magyarországon vonatbefolyásolásra kiépített vonalon csak vonatbefolyásolóval fölszerelt vontatójárművek továbbíthatnak rendszeresen vonatokat. A GYSEV újonnan átvett vonalain a német és balkáni területeken elterjedt Indusi vonatbefolyásolót telepíti.
Forgalmi értelemben olyan vágányszakasz, ahol egyazon űrszelvényben kettőnél több sín halad párhuzamosan, amivel általában az alépítmény szélességén lehet spórolni. Ha a két fonódó vágány nyomtávolsága jelentősen eltér, akkor három sínnel is megépíthető, ebben az esetben a fonódás mozgó alkatrészes váltóval oldható meg. Ilyenkor gyakran háromsínes elágazó váltók is vannak a vágányzatban. Ha a nyomtávolságok azonosak, vagy csak egy kicsit térnek el, akkor általában négysínes elrendezést használnak. Ilyenkor az összefonódás mozgó alkatérszek nélkül, átszelésekkel megoldható, fűtőházakban pedig különleges, mozgó alkatrész nélküli nyomtávválasztó váltókat is alkalmaznak. Négysínes pályánál általában kétsínes kitérőket használnak, amit a másik vágány egyszerűen kikerül.
Fonódott vágányt gyakran használnak Svájcban és Ausztriában a különböző nyomtávolságú kisvasutak és a nagyvasút között, például a Rhätische Bahnon, vagy a Traunseebahnon. Négysínes fonódott vágányra példa Magyarországon a Záhonyi Átrakókörzet (ZÁK) egyes részei és a Tisza-hidak, illetve a 3-as villamos vasút alatti átvezetése. Kárpátalján az Ungvár-Csap-Beregszász-Nevetlenfalu vonalon is fonódott vágány van.
Svájci vasúttársaság, amely a Brig-Furka-Disentis-Bahn utódjaként 1924-ben jött létre. 1961-ben átvette a szorosan hozzá kapcsolódó, és már 1941. óta a FO-éval megegyezően villamosított Schöllenenbahnt (a meredek rámpa eredetileg 1200 voltos egyenárammal lett villamosítva már megépültekor). 2003. január 1-je óta a Brig-Visp-Zermatt-Bahnnal egyesülve Matterhorn-Gotthardbahn néven üzemel.
Útvonala Brig - Rhône-völgy - Oberwald - Realp - Andermatt - Oberalppass - Disnetis/Mustér. 1982. óta a Furka-hágón átvezető hegyipálya helyett a Furka-bázisalagúton járnak a vonatok, a hegyen pedig a Dampfbahn Furka-Bergstrecke (DFB) tart fönn nosztalgiaüzemet.
Közvetlen gyorsvonat St. Moritz - Chur - Oberalppass - Andermatt - Realp - Brig - Visp - Zermatt között, manapság a Rhätische Bahn (RhB) és a Matterhorn-Gotthardbahn (MGB) közös vállalkozása. Kizárólag klimatizált panorámakocsikkal közlekedik, de a számos látnivalóra szükség is van az út élvezetéhez, hiszen beceneve szerint ez a Világ Leglassabb Gyorsvonata, és ennek a kanyargós és az MGB-n gyakran előforduló fogasléces szakaszok miatt meg is felel.
A vonat egyik szerelvénye St. Moritz és Chur között télen-nyáron egy RegioExpresshez csatolva közlekedik, Chur és Disentis között viszont mindig önállóan továbbítja az RhB, általában egy Ge 4/4 II-essel, de nyáron a hosszabb vonat miatt szükséges többletlevegőt csak egy Ge 4/4 III-as tudja biztosítani. Nyáron egy dupla szerelvény önállóan közlekedik St. Moritz és Zermatt között, és a St. Moritz-Chur között REX-szel közlekedő vonat kap egy Davos-Chur között szintén önállóan közlekedő másik felet.
Disentis/Mustér és Zermatt között a vonat kettéoszlik, és mindkét felét egy-egy MGB HGe 4/4 II-es továbbítja, csakúgy, mint fél óra eltéréssel a Chur-Zermatt viszonylatú Glacier-expressz betétjárat két felét is. Ilyenkor a szokásos piros étkezőkocsi mellé a másik szerelvénybe egy sötétkék Gourmino-étkezőkocsit is besorozhat az RhB. Szezonon kívül a két Gleccsert csak egy-egy részletben továbbítja az MGB, ilyenkor szerelvényenként csak egy étszolgálatos kocsi közlekedik az RhB vonalán is. Télen csak egy fél St. Moritz - Zermatt vonat közlekedik 2013-tól kezdve, amit egy másik fél Chur-Brig GEX egészít ki. Korábban ez a vonat is tovább közlekedett Zermattba, de nyílván betört a válság. A helyzet odáig fokozódott, hogy 2014-ben szezonon kívül már csak egyetlen, félvonatnyi Glacier-Express közlekedik, és télen Davost egyáltalán nem érintik ezek a panorámavonatok (a BEX azonban igen).
További képek a Glacier-expresszről
L. Glacier-Express!
Svájci kanton, vagyis a Helvét Föderáció egyik önálló tagállama, Svájc dél-keleti részén. Bár a területe a legnagyobb a svájci kantonok közül, területe 7105 km2, míg lakossága elég csekély, mindössze 191 861 fő. A javarészt magashegyi völgyekbe települt falvak közlekedését elsősorban a Rhätische Bahn kisvasúti hálózat szolgálja.
Lásd Graubünden szócikk!
Az egymástól magas hegyvonulatokkal elválasztott völgyek közötti vasútépítés egyik legnehezebb része a hegygerinc alatti hágóalagút kialakítása. Ez általában szükséges, mivel a vonatok nem tudják megmászni azt a hágót, amit gyakran csak öszvérháton vagy gyalog lehet megjárni, vagy komoly szerpentines közút vezet csak föl. A hágó alatti alagutak hosszának csökkentésére a hágó két oldalán hosszú rámpákat építenek, amelyeken a vasúti pálya minél jobban megközelítheti a hágót és a lehető legnagyobb magasságot érhet el. Nevezetes hágóvasutak az Albulabahn, a Tauernbahn, a Pyhrnbahn, a Mariazellerbahn, a Semmeringbahn, a Bosznavasút, a Rahó-Kőrösmező-Határszéli Vasút, a Belgrád-Bar vasútvonal, a Magyar Északi Vasút vonala Tar-Fülek és Lónyabánya-Ruttka között, az Eger-Putnoki HÉV és a Veszprém-Győr vasútvonal.
Hágóalagút nélkül kel át, ténylegesen megmászva a hágót Svájc három híres vasútvonala, a Brünigpasson átvezető Brünigbahn, az RhB Berninabahn és a Furka-Oberalp-Bahn a Disentis/Mustér és Andermatt közötti Oberalppasson.
A Rajna folyó magashegyi szakaszán a svájci Graubünden kantonban Reichenau és az eredet közötti szakasz elnevezése. A megkülönböztetés azért szükséges, mert a Rajna eredete nincs pontosan meghatározva, a hétköznapokban a Thusis felől folyó Hátsó-Rajnát és az Ilanz felől folyó Elő-Rajnát egyenrangúnak tekintik, és Rajnának a két folyó reichenaui összefolyásától kezdve hívják a folyót.
A hibrid mozdony olyan vontatójármű, amelyik képes dízelmeghajtással (általában dízel-elektromos hajtásrendszerrel) működni, lassításkor pedig elektrodinamikus fékezést alkalmazni, és az így termelt elektromos energiát akkumulátorokban, energiacellában vagy szuperkondenzátorokban elraktározni. A villanymozdonyoknál a többletenergia fölvételére a felsővezeték is alkalmas, dízelmozdonyoknál azonban drága és nehéz energiatároló-rendszert kell a mozdonynak magával vinnie. A mai technikával előállított lítium-ion akkumulátorok már megfelelnek a vasúti vontatás támasztotta igényeknek, így több helyütt kirpróbálásra kerültek, például a Lillafüredi Erdei Vasúton. Jelentősen eltér az ilyen gép az elektro-dízel mozdonyoktól abban, hogy azok közvetlenül képesek elektromos árammal üzemelni felsővezetékről, ám önálló üzemben az energia-visszanyerő fékezésre energiatároló egységek híján képtelenek.
2012. szeptemberében elkészült a Szilvásváradi Erdei Vasút hibrid-mozdonya is, amit az eredeti kocsiszekrénnyel Szombathelyen építettek át az Mk48 404-es mozdonyból. A LÁEV gépe a miskolci Bobó kft. munkája.
Lásd Hátsó-Rajna szócikk!
Induktív, pontszerű vonatbefolyásolás. A vágány mellé, a menetirány szerint jobb oldalra telepített mágnesből és induktív vevőből álló rendszer nem sebességjelzéseket ad, hanem a tekercs frekvenciájától függő utasításokat. Ez Ausztriában sebességmérőkkel összekötve tetszőleges sebességértékek kikényszerítésére is alkalmas. A berendezés elsősorban vonatmegállítási célt szolgál, az EVM-mel szemben alkalmas a megállj-jelző előtti megállításra is, így például foglaltra járatás az osztrák vonalakon 40 km/h sebességgel, szabad jelzés mellett lehetséges. Magyarországon a GYSEV egyes felújított vonalain található.
Olyan nyílt vonali szolgálati hely, ahol állomáson kívül egy saját célú pályahálózat az állami kezeléső pályához csatlakozik. Ha nem minősül pályaelágazásnak, akkor csak tolatócsoportok használhatják. Minden esetben terelő csonkavágány, védőváltó biztosítja, ennek ellenére a legtöbb iparvágányt már bevezették a legközelebbi állomásig.
Olyan, nagyméretű esztergagép, ami kiszerelve, vagy padló alatti esztergáknál a járműben hagyva képes a fékezések vagy a gördülés miatt megkopott, aszimmetrikussá vált kerékprofilt helyreállítani. Sok esztergálás után a kerék abroncsvastagsága túl alacsonnyá válhat, ekkor a kerékpárt ki kell cserélni.
Németül Schmalspurbahn. Olyan vasútvonal, amelynek nyomtávolsága kevesebb a normál nyomtávolságnak megfelelő 1435 mm-nél.
Néhány kisvasút német nyelvterületen:
Olyan vagonok, amelyekre egy normál nyomtávolságú teherkocsi, vagy annak egy tengelye fölállítható, és keskenyebb nyomtávolságú pályán is továbbítható. Két típusa a Rollwagen, ahol egy kéttengelyes kocsi, vagy egy négytengelyes kocsi egy forgóváza áll egy kocsira, és a kocsik többnyire saját vonókészülékkel vannak összekapcsolva; illetve a Rollbock, ahol minden tengely saját kis kocsit kap, és ezeket csak a rakomány kapcsolja össze.
Központi Forgalom-ellenőrző berendezés. Az egymástól függetlenül, szolgálati helyenként vezérelt elektromos biztosító berendezések felülvizsgálatára, és ezzel egyidőben a vonatközlekedés ellenőrzésére alkalmas. A hatáskörzetébe tartozó állomások torzított helyszínrajzát, a kijelölt vágányutakat és a foglalt vágányokat általában egy panorámatáblán jeleníti meg. Magyarországon KÖFE a Cegléd-Szeged vasútvonalon üzemelt először, ezt mára KÖFI-vé alakították át. Üzemel azonban KÖFE az 1-es, 120-as vonalakon és kiépítés alatt van a 30a-n.
Központi Forgalom-irányító berendezés. Lehetővé teszi, hogy egy vasútvonal vagy vasútvonalak elektromos biztosító berendezései egy központból irányíthatóak legyenek. Egyes verzióinál ez teljesen megszűntetheti annak a szükségességét, hogy az állomáson forgalmi szolgálatot ellátó vasutasok tartózkodjanak. Ilyen berendezés üzemel Lepsény-Nagykanizsa (kizárva) között Fonyód központtal, Nyíregyháza (kiz.)-Mezőzombor (kiz.) között Debrecen központtal, Rákospalota-Újpest (kiz.) és Vácrátót (kiz.) között Veresegyház központtal, Cegléd (kiz.) - Szeged-Rendező (kiz.) között Szeged központtal, Győr (kiz.) és Sopron (kiz.) között Sopron központtal, Sopron (kiz.) és Szombathely (kiz.) között Bük központtal, Szombathely (kiz.) és Szentgotthárd (kiz.) között Körmend központtal.
Vannak továbbá állomások, amiknek a távkezelése valamelyik közeli állomásról megoldható, de nincsenek egy KÖFI-központba bekötve: ilyenek például Vecsés, Albertirsa, a 25-ös vonal egyes állomásai. Nincsen szolgálat a 71-esen, a 25-ösön, a GYSEV KÖFI-vonalain, a 140-esen, de van jelenlétes a 30-ason, 80-ason.
Egy kerület neve Graubünden kantonban, amely nevét a rajta keresztülfolyó folyóról kapta. A folyó a Prättigau völgyében halad Klosters és a Rajna között. A kerület központja Igis, ennek közigazgatási területén fekszik Landquart vasútállomás is, a Rhätische Bahn legfontosabb telephelye.
A kanadai Bombardier Transportation az Egybesült Államokba szállított ALP 45 Dual Power mozdonyok tapasztalatai alapján az európai piacra fejlesztette ki azt a váltakozóáramú felsővezetékrendszerek alatt üzemképes TRAXX villanymozdonyt, amelyiket Last Mile Diesel technológiával szerelt föl. Ennek a kicsi aggregátornak köszönhetően a mozdony a számára nem fogyasztható árammal villamosított rendszerváltó állomásokon is körbejárhat (ezzel csökkenhet a Brennerón pár éve bekövetkezett, mozdonyvezető nélkül Ausztria felé lökött Taurus balesetéhez hasonlónak a valószíűsége), illetve a nem villamosított rakodóvágányokra is kiállíthat a mozdony kocsikat, amihez eddig külön tolatómozdonyt kellett a helyszínen bérelni, vagy az irányvonatba sorozva a fuvarozónak magával vinni. A Last Mile mozdonyok azonban dízel üzemben jóval kisebb teljesítményűek, mint felsővezetékről, ezért nem mérhetőek össze egy hibrid vagy egy elektro-dízel mozdonnyal.
Svájci vasúttársaság, amely 2003-ban jött létre a Brig-Visp-Zermatt-Bahn (BVZ) és a Furka-Oberalp-Bahn (FO) egyesülésével. Kezelésükben áll a Glacier-Express útvonalát képező Disentis/Mustér - Andermatt - Brig - Zermatt vonal, az SBB Gotthardbahnhoz csatlakozó Andermatt-Göschenen közötti Schöllenenbahn, valamint a Zermattból induló Gornergratbahn.
Képek a Matterhorn-Gotthardbahn vonatairól
Maschinenfabrik Oerlikon, egy Zürichben működő gép- és járműgyár, amit később a BBC vállalat fölvásárolt.
A Bellinzona - Castione-Arbedo - Cama - Mesocco közötti kisvasút 31,3 km hosszú pályája 1907-ben nyílt meg, 1500 V egyenárammal villamosítva, egyszerűsített üzemmel. A cég 1942. és 2003. között az RhB részeként működött, 1972-ben azonban a személyszállítást leállították. 1978-ban egy földcsuszamlás miatt Cama fölött lezárták a pályát, a síneket fölszedték, a két Mesoccóban maradt motorkocsit elbontották. 1987-ben leállt a rendszeres teherszállítás is, ami csak a nagyvasúti átrakóállomás Castione-Arbedóig zajlott (Bellinzonában külön állomása volt a BM-nek). 2003. óta egy civil szervezet égisze alatt múzeumvasútként üzemel a megmaradt szakaszon.
Vasúttársaság Svájc nyugati részén, amely egyenárammal villamosított, 1000 mm nyomközű vasútvonalat üzemeltet Montreux és Lenk között. Hálózata a Bolany-Chamby múzeumvasúton át csatlakozik a Vevey - Blonay - Les Pleiades csúcs közötti fogaskerekűhöz (eredetileg Vevey - Blonay - Chamby között adhéziós vasútként épült 1903-ban, 1911-ben nyílt meg a fogaskerekű szakasz, a Blonay - Chamby 1966-ban szűnt meg, ma egyike a legforgalmasabb múzeunmvasutaknak, a legtöbb 1000 mm-es hálózatról rendelkeznek járművekkel). Montbovonbon csatlakozik a Chemins de fer fribourgeois Gruyere–Fribourg–Morat vonalához, ami a sajtjáról ismert Gruyere-en is áthalad. Zweisimmenben csatlakozik a BLS mellékvonalához. A Montreux - Zweisimmen - Interlaken - Luzern vonalon átszállással a Golden Pass összeköttetés működik, ám hamarosan nyomtávváltós panorámakocsikat vezetnek be, amelyek a BLS normál, a MOB és a Zentralbahn/Brünigbahn keskennyomtávú vonalán is közlekedni tudnak. A MOB nem keverendő össze az Interlaken és Grindelwald között a Jungfrau tövében közlekedő BOB Berner Oberlandbahnnal.
Az Oberengadin az Engadin svájci folyóvölgy felső szakasza az eredettől a Zernez előtti Inn-szurdokig. Hosszának közel felén az RhB kisvasút vonala vezet St. Moritz és Zernez között.
A Rhätische Bahn svájci kisvasút vasútvonala az Elő-Rajna mentén Reichenau-Tamins és Disentis/Mustér között (más néven Surselvalinie).
Olyan nyílt vonali szolgálati hely, ahol két vasútvonal találkozik, de sem áru-, sem utasforgalomra nincs berendezve. Minden irányból bejárati jelzővel fedezett, és a fontosabb irányba és a kiágazó vonal felé is lehetséges vonatszámban lebonyolítani a közlekedést. Egyes iparvágány-kiágazások is pályaelágazásnak minősülnek, a kiszolgált gyár és a legközelebbi állomás között is fékpróbázott, zártárcsával ellátott tolatós tehervonat közlekedik.
Pályaelágazásra példa Városligeti elágazás, Villányi elágazás, Makó elágazás. Pályaelágazásnak minősülő iparvágány-kiágazás például a Gyöngyösi Kitérőgyár iparvágánya vagy a Váci Cementgyár. Egyes, csak teherforgalmú vasútvonalak államvasúti kezelésben vannak, ezek nem minősülnek iparvágánynak (mai szóval élve sajátcélú pályahálózatnak), így nem iparvágány a Miskolc-Rendező - Diósgyőr - Ládi-rakodó vagy a Nagyút - Visonta vonal. A pályaelágazásokat a kiágazó vonal felől terelő csonkavágány és védőváltó fedezi.
A Pályafenntartás közkeletű neve és rövidítése.
Völgy Svájcban, Graubünden kantonban, a Landquart folyó mentén Klosters és Igis között. Ezt a völgyet tárja föl a Rhätische Bahn eredeti első vonala.
Vonatnem a német nyelvterületeken, nagyjából megfelel a mi zónázó vonatunknak, de nem csak elővárosi, hanem távolsági forgalomban is használatos. Egyes szakaszokon zónázva közlekedik, de az elővárosokon kívül is előfordulhat, hogy egyes kisforgalmú megállókat kihagy. A használt járműparkra nincs megkötés: Németországban többnyire a DB Regio emeletes kocsijait, Ausztriában lapos vagy emeletes ingavonatot, de akár Talentet is jelenthet (például Sopronon át Deutschkreuzba vagy a Pyhrnbahnon), a svájci Rhätische Bahn vonalain pedig majdnem mindig hosszú, mozdonyvontatású szerelvényt jelent. Itt kivétel a Landquart-Vereinatunnel-St. Moritz vonat, amelyik többnyire Allegra motorvonat. A Mariazellerbahnon a reggeli Ötscherbär-expressz közlekedik RegioExpressként.
Kisebbségi nyelv Svájcban, az ország negyedik hivatalos nyelve. L. Romansch!
L. RegioExpress!
1000 mm nyomköző vasútvonal Svájcban, Graubünden kantonban, a Rhätische Bahn hálózatán. Az RhB legfontosabb vonala, a kanton fővárosát köti össze az Inn Svájc többi részétől elszigetelt völgyével és Sankt Moritz üdülővárossal.
Több szakaszban adták át:
L. még: Atlasz
Graubünden kanton állami vasúttársasága Svájcban. 1895. február 12-én alakították a Landquart-Davos-Bahn jogutódjaként. Jelenleg 382 kilométernyi vasútvonalat üzemeltet, amely jórészt egyvágányú (a churi elővárosi szakaszon, valamint az Albulabahnon és a Prättigauban néhány kétvágányú szakasszal), és teljes hosszában villamosított (ebből 61 km 1000 V egyenárammal, 321 km 11 kV 16 2/3 Hz váltóárammal). Korábban az RhB üzemeltette a Bellinzona - Castione-Arbedo - Mesocco közötti Misoxerbahnt is. Az RhB-nak korábban tulajdonrésze volt a Furka-Oberalp-Bahnban is. Ma Graubündenben az RhB üzemeltet minden közforgalmú vasútvonalat a normálnyomközű Bad Ragaz - Chur, a Bellinzona-Mesocco és a Disentis/Mustér - Oberalppass - Andermatt vonalon kívül.
L. Elő-Rajna!
Mély, sziklás, kanyonszerű folyóvölgy az RhB Oberländerlinie mentén Reichenau-Tamins és Castrisch között. L. Elő-Rajna!
A Svájci Államvasutak rövidítései az ország négy hivatalos nyelvéből háromon (a VFS, rétoromán rövidítést nem használják). Ez a rövidítés szerepel a legtöbb vasúti járművük oldalán is. Feloldásuk: németül Schweizerische Bundesbahnen; franciául Chemins de fer fédéraux suisses; olaszul Ferrovie federali svizzere; rétorománul Viafiers federalas svizras.
Völgy Svájcban, Chur és Arosa között a Plessur folyó mentén. Itt közlekednek a Chur-Arosa-Bahn vonatai.
Rövidítve SchB.
1917-ben nyitották meg Andermatt és a Gotthardbahn mentén fekvő Göschenen között a Schöllenenschlucht sziklafalai között vezető vasútvonalat. Eredetileg 1200 V egyenárammal volt villamosítva, ami nem okozott gondot az 1925 óta csatlakozó Furka-Oberalp-Bahn gőzvontatású vonatainak Andermattban.
A 179 ezrelék legnagyobb emelkedésű fogaskerekű vasúton Abt-rendszerű fogaslécet használtak. A nagy esés miatt ezen a vonalon a motorkocsi vagy mozdony mindig a völgy felőli oldalán dolgozik a szerelvénynek, ezért távvezérlésre alkalmas Deh 4/4-es motorkocsik vagy Stadler motorvonatok közlekednek rajta. 1961-ben fuzionált a Furka-Oberalp-Bahnnal, ma pedig már a Matterhorn-Gotthardbahn részeként működik.
Képgaléria: buntbahn.de
Schweizerische Lokomotiv- un Maschienenfabrik Winterthur. Számos svájci vontatójármű mellett itt készült a világ legtöbb fogaskerekű vonata, köztük a Magas-Tátrai fogas 405-ös motorvonatai és az osztrák Schafbergbahn modern gőzmozdonyai is.
Fő vonalhálózat: a Rhätische Bahn legfontosabb vonalait jelentette, ezek az Albulabahn, az Oberländerlinie, az Engadinerlinie és a Prättigaulinie Davosba és a Vereinán át az Engadinba. A Chur-Arosa-Bahn egyenáramról a fővonalakéval megegyező váltóáramra átvillamosítása óta a 11 kV 16,7 Hz váltófeszültségű vonalakat hívják Stammnetznek és az ezeken közlekedni képes vontatójárműveket Stammnetz-járműveknek. Teljesen független RhB mellékvonal már csak a Berninabahn és a pályahálózathoz sem csatlakozó Misoxerbahn maradt.
A Südbahn (k.k. priv. Südbahn-Gesellschaft/cs. kir. szab. Déli Vaspályatársaság) egy osztrák magánvasút, amely számos, a Monarchiában stratégiai fontosságú fővonal kiépítője és üzemeltetője volt. Magyarországon többek között a Buda-Kanizsa vagy a Sopron-Kanizsa vonal köthető hozzájuk, Ausztriában elsősorban a Bécs-Bécsújhely-Semmering-Graz vonal. Magyarországi vonalait Trianon után a Duna-Száva-Adria vasúttársaság néven kezelték.
A MÁV és egy helyi érdekű vasút (HÉV) között kötött szerződés, amely alapján a helyi közösségek által építtetett vasútvonal kezelését és üzemét a MÁV látta el. Az üzemek minél olcsóbb és egyszerűbb kezelése érdekében az ilyen vasútvonalak berendezései szabványosan, típustervek szerint épültek, és az üzemvitellel kapcsolatos megállapodásokat is egy szokásos minta alapján készítették el. Alkalmanként más vasúttársaságok is kezeltek HÉV-eket szabványszerződés alapján, például az Osztrák-Magyar Államvaspálya Társaság (OMÁT) az Almásfüzitő-Esztergom vagy a Csata-Ipolyság-Balassagyarmat vasútvonalat, vagy a Kassa-Oderbergi Vasút az Árvavölgyi HÉV-et (ennek berendezései és építményei a MÁV-HÉV szabványok szerintiek, mivel a KsOD eredetileg vonakodott az üzemet a helyiektől átvenni).
Székely Gyors, az Indóház pünkösdi különvonata, mely a Maros-áttörésen át éri el Csíkszeredát. Testvérvonata a CSEX, amivel együtt a SZEX-et alkotják. A rövidítéseket a Rhätische Bahn BEX és GEX vonataitól schmittelte az Indóház Online.
A MÁV által az Erdélyi-medence föltárására épített Marosvásárhely (Targu Mures, Románia) - Maroshévíz (Toplita, Románia) - Gyergyószentmiklós (Gheorghieni, Románia) - Marosfő (Izvoru Muresului, Románia) - Csíkszereda (Mircurea Ciuc, Románia) - Brassó (Brasov, Románia) vasútvonalat illetik a Székely Körvasút elnevezéssel.
A Legkeletibb MÁV-őrház
meglátogatásakor együtt haladó CSEX és SZÉGY közös rövidítése.
A támfal egy olyan falazott, vagy vasbetonból, gabion-kosarakból, fa elemekből kialakított műtárgy, amely a töltésen vagy meredek rézsübe telepített utat vay vasutat védi a rézsün való lecsúszástól és az alámosódástól. Hegyoldalakban gyakran nem biztosítható a vágányfektetéshez szükséges 4-5 méter széles tükör anélkül, hogy a hegy eredeti meredekségénél meredekebb (gyakran csaknem függőleges) támfalat ne emeljenek. a. Bélésfal, b. Támfal, c. Borítófal
Lásd még Bélésfal!
Univerzális Darus Jármű, a PFT egyik jól ismert sárga angyala
, munkásszállításra, anyagszállításra, teherkocsik vontatására és mozgatására is alkalmas, darujával kiválóan lehet fákat eltakarítani, aljakat fektetni, szerszámokat lepakolni, stb.
Az Unterengadin az Engadin svájci folyóvölgy alsó szakasza Zernez és az osztrák határ Martinsbruck között. Hosszának közel felén az RhB kisvasút vonala vezet Zernez és Scuol-Tarasp között.
A svájci Valser ásványvíz az RhB egyik fontos fuvaroztatója. A Surselvalinién közlekedő tehervonatok közül jónéhány csak Ilanz és Landquart között közlekedik, ezek főleg a Valser ilanzi iparvágányán föladott, eltolható oldalfalú kocsikat szállítják az Untervaz-Trimmis állomáson található logisztikai központig, ezeket a vonatokat szokták Valserzugnak becézni. Vonóerejük 2011-ben többnyire Ge 4/4I vagy Ge 4/4II sorozatú villanymozdony, a kocsikat az iparvágányról Ilanz állomásra az ottani állomási tartalék viszi be.
Bázisalagút Svájcban. L. Vereina-Tunnel!
L. Elő-Rajna!
Copyright Takács Bence és társai, 2005-2023. A honlapon található fényképek felhasználási jogaival kapcsolatban l. az Impresszumot!