< Előző | Mesefolyam | Bélyegképek | Címlap | English |

A CFR Calatori 641 363-2 Oradea Est Triaj és Fugyivásárhely között

Fényképezte: Takács Bence
Készítés ideje: 2018:12:27 09:06:43

2136 megtekintés

Nagyfölbontású kép

Térkép:
térkép
Címkék:
Fugyivásárhely Osorhei Oradea Est Triaj 552 CFR 65 641 363 Románia dízelmozdony Sulzer ipar jelzö tél nyílt vonal CFR határon túl ragadt vasútvonal Hasonló fényképek

Keress a címkék között!

A CFR Calatori 641 363-2 Oradea Est Triaj és Fugyivásárhely között fotó

Nagyvárad (Oradea) - Kolozsvár (Cluj Napoca) - Apahida

Király-hágó
Megnyitás:1870. szeptember 7.
Hossz:152 km
Építtető:Magyar Keleti Vasút
Villamosítás:-
Személyszállító vasút:CFR Calatori

A botrányoktól hangos és mindössze hét év alatt csődbe menő Magyar Keleti Vasút építette a Király-hágón át Kolozsvárra vezető vasútvonalat, ami rendkívüli fontossággal bírt a Magyar Királyság szempontjából, mégis elég fél vállról lett véve az építkezés. A Partium egyik legnagyobb városát köti össze Erdély kapujával, ahonnan további útvonalakat kínált, amiket idővel meg is építettek, Marosvásárhely, Gyergyószentmiklós és akár Máramarossziget felé is. A könnyebb hegyipályának minősülő vasútvonal ma regionális, távolsági, sőt, nemzetközi vonatokkal is viszonylag jól kiszolgált, a villamosított Békéscsaba-Aradi összeköttetéssel egyenrangú a személyszállításban. A nehezebb terep és a dízelvontatás miatt azonban a teherforgalma a 300-as vonalnak a 200-aséhoz képest csekélyebb.

AtlaszFényképek

Az Erdélyi-medencét a Nagyalföldtől jelentős domborzat választja el, és bár sajnosa manapság sokan az államhatárnál húzzák meg Erdély határát, Arad, Temesvár, Nagyvárad vagy Szatmárnémeti ugyanannyira alföldi települések, mint Szolnok vagy Kunmadaras; vasutat juttatni az egyes régiókban ásványkincsekben is gazdag Erdélybe régi feladat volt. Annyira azonban senki nem bíztott a projektben, hogy magánvasútként megfinanszírozza az építkezést. A Magyar Keleti Vasút is csak komoly kamatgarancia ellenében vállalta, arról azonban a történészek vitatkoznak, hogy nem is volt más célja, mint a kamatgarancia behajtása, vagy csak simán rossz volt az üzletmenete. A bukdácsolásról hűen számol be a Pallas Nagy Lexikona:

Megépítése államköltségen terveztetvén, 1866. végezték a nyomjelzést és 1868. Nagyvárad s Kolozsvár között építeni is kezdették. Időközben egy angol társulat ajánlata fogadtatván el, 1868. megalakult a M. részvénytársaság. a XLV. t.-cikkbe cikkelyeztetett az engedélyokirat 90 évre; mérföldenként 46720 frt kamat biztosítása mellett egy évi törlesztési hányad, továbbá 10 évi adómentesség biztosíttatott és kimondatott, hogy az adómentesség ezután is érvényben marad azokra az évekre, amelyekben az államsegély igénybe vétetik. A tőke 75 millió ezüstforintban lett megállapítva. Az 1870. XLVII. t.-c. a vonal vezetését akként változtatta meg, hogy nem Tordán át, hanem Aranyos-Gyéresen át vezettessék. Torda pedig csak szárnyvonallal kapcsoltassék egybe a fővonallal. Az angol vállalkozók az építési idő meghosszabbítása címén 2 millió frt kárpótlást követeltek s ez nem engedélyeztetvén, megszüntették az építést. Az építőszerződdfést felbontották. Az angol cég elvesztette 2-2 milliónyi óvadékát, de a végrehajtott munkálatokért 500000, a berendezésekért 300000 frtot kapott. Az angol mérnökök eltávozása után több építési külön osztályt szerveztek, melyek megállapították, hogy már eddig is 15-2 millió frtig károsították meg a társaságot. A társaság hasztalan kérte tőkéjének felemelését, hanem a kormány segélyével rövid lejártu kölcsönt kapott. E kölcsönt átvette a nemzeti bank és kétszer meghosszabbította, mig az 1870. I.t.-cikkel végleg nem rendeztetett a keleti vasút ügye. De ez csak egy ideiglenes segítség volt, véglegesen az 1876. L. t.-c. rendezte a keleti vasút ügyét, melynek alapján az állam vette meg oly módon, hogy 3 darab 200 frtos részvényért 2 darab 100-100 frtos részvényt adott, mely 5%-ot kamatozott aranyban. A törlesztési terv 77 évre szólott. A vasút kezelését egy bizottság ellenőrizte, mig 1876 elején végleg állami kezelésbe került. Az államosításkor átvett vonalak hossza volt: Nagyvárad-Brassó 484 km., Kocsárd-Marosvásárhely 59 km., Tövis-Gyulafehérvár 16,5 km., Kis-Kapus-Nagyszeben 44,6 km., Gyéres-Torda 8,56 km. Az átvétellel egyidőben államköltségen megépült a brassó-predeali vonal (a forgalomnak átadatott 1879 jun. 10.), mi által országos jelentőségű vonallá lett. A keleti vonal építési nehézségei felette nagyok voltak, mert egész hosszában neogen képződményeket szelvén, milliókba kerültak a talajcsúszások megakadályozását célzó építmények. Ezenkivül Bánffy-Hunyad-Kolozsvár, Apahida-Gyéres, Erked-Homoros között vizválasztókat szelvény, 10 alagutat kellett építeni, hogy a pálya 10 %o maximális emelkedéssel épülhessen.

A lényeg a lényeg, hogy az állam által elkezdett és az állam által bejezett kolozsvári vasútépítésen keresett egy kicsit néhány befektető is, leginkább az építést elvállaló Waring&Eckersley brit társaság.

Új albumok:
Covid vegyes 2.

 
Behavazott vonatok Pestszentlőrincen

Napi vonatfotók


További friss képek Kisvasút Városi közlekedés Szlovákia

Fotó: Takács Bence

Copyright 2005-2024. www.benbe.hu. Takács Bence vasúti fotó-gyűjteménye.

Impresszum