A Leideni Egyetem
Fényképezte: Takács Bence 1457 megtekintés
|
A patinás egyetem főépületét a fizikus Heike Kamerlingh Onnes-ről nevezték el [Hájke Kammerling Ones], aki a hélium cseppfolyósÃtásáért és a szuperfolyékonyság fölfedezéséért Nobel-dÃjat kapott. Kamerlingh Onnes a fizika egyik igen pozitÃv alakja, küzdelme a cseppfolyósÃtás elsőségéért az arrogáns brit Dewar [Djúár] ellenében egyike a fizika történetének legnagyobb párharcainak. A gigászi küzdelem során Kamerlingh Onnes többezer liter folyékony nitrogént és oxigént állÃtott elő, hogy a berendezése előhűtését megoldja, majd a Joule-Thompson effektus segÃtségével (a porózus anyagon átáramló gáz a súrlódás miatt belső energiát veszÃt) a hélium forráspontjáig sikerült hűtenie a gázt. Ekkor a gáztér hirtelen kitágÃtásával a gázt folyékony állapotba tudta vinni. A folyadék a kémlelőüvegben alig volt látható, hiszen hét rétegnyi hűtőfolyadék vette körül egyre nagyobb hűtőpalackokban. A berendezés Leidenben, a Boerhaave Múzeumban tekinthető meg (és a teremőr néni tök hülyének nézett, amikor a konferencia miatt előÃrásszerű öltönyben hanyatt feküdtem, és bemásztam a cucc alá, hogy jobban meg tudjam nézni, de a magyar szokásokkal ellentétben egy szót sem szólt).
Kamerlingh Onnes édesapjáak egyébként téglagyára volt (származását tekintve nagyon hasonlÃt Wigner Jenő történetéhez), testvére és annak családja pedig több hÃres festőből állt, egyedül ő lógott ki a sorból a fizikájával. Annyira megszállott volt, hogy az egyetemtől egy kilométerre fekvő házába kis harangot épÃttetett, amivel asszisztensét akár éjszaka is riaszthatta, ha új ötlete támadt. Mikor kollégája és volt szakdolgozója, Pieter Zeeman elnyerte a Nobel-dÃjat 1902-ben (Kamerlingh Onnes csak 1913-ban kapta meg!), Harm unokaöccsét fölkérte, hogy az egyetemen egy festett üvegablakot készÃtsen , ami megemlékezik a fizikus nagyszerű eredményéről.
A Leideni Egyetemnek összesen 16 Nobel-dÃjasa van, ami a város méretéhez képest igen szép eredmény, bár ide beszámÃtják például Szent-Györgyi Albertet is, aki 1921-22-ben vendégkutatóként dolgozott itt, és nem a C-vitaminon (azt csak a harmincas években izolálta, illetve akkor Ãrta le részletesen a minden bioszkönyvben kulcsszerepet játszó citromsav-ciklust is).
Fotó: Takács Bence
Copyright 2005-2024. www.benbe.hu. Takács Bence vasúti fotó-gyűjteménye.